Lili bárónő - Érdekelt a szituáció

Lili bárónő 200.

2005 április 9-én került bemutatásra a Budapesti Operettszínház – Raktár színházában Huszka Jenő szerzeménye a Lili bárónő - Béres Attila rendezésében. Most hétvégén került sor a 200. előadásra. Könnyed, vidám operett, melyben repkednek a poénok. Az évek során nagyon összeszokott a társulat ennek is köszönhető, hogy a jelenlegi élethelyzetek is megjelennek egy-egy kósza elszólásban. A káosz és maga a zűrzavar okozója Gróf Illésházy László, majd a későbbiekben komornyik, hiszen elmondása szerint „Érdekel a szituáció”… Az örökös bohém színpadi szerző, aki korábban szédítette a nőket, de most valami megváltozik, hiszen szerelmes lesz. 

A két szereposztásban, olyan érzése van az embernek, mintha két teljesen más hangulatú előadást láttam volna, de ez így van jól. Dolhai Attila sokkal lazábban, könnyedebben viseli a kalamajkát, s néhány jelenetben igazán pimaszul helyben hagyja Frédit, aki azért viszonozza a kedvességet. Ez a kis adok-kapok végig elkíséri a darabot, s a felhőtlen hangulat garantált.
Vadász Dániel, még Komornyikként is visszafogottabb, sokkal lágyabban, kifinomultabban kezeli a történéseket, de azért itt is ugyanúgy megjelenik a humor csak diszkrétebben. Nem véletlen, hogy itt a közönség is teljesen másként éli meg az előadást.
Lukács Anita alakítja Lili bárónőt, korábban Geszthy Veronika is bemutatkozott már a címszerepben. A történetben egyértelmű, hogy beleszeret a Komornyikba, persze édesapja legnagyobb bánatára. Ezért lázad és önfeledten játszik, sőt olykor kihasználja Frédi jóhiszeműségét is. Malomszegi Báró – Jantyik Csaba a szigorú édesapa, aki a legjobbat szeretné lányának, de leginkább saját magának, de a sors visszaköszön, és elnyeri jutalmát a két Illésházy Grófnő személyében.

Illésházy Agatha szerepét, Lehoczky Zsuzsa formálja meg, hihetetlen lendülettel és fanyar humorral.
Illésházy Krisztina szerepén az elmúlt időszakban többen is osztoztak, Mednyánszky Ágnes, Náray Erika, Siménfalvy Ágota után most bemutatkozott Kalocsai Zsuzsa is ebben a szerepben. Ez a trió küzdelme, a szerelem hajszolása, igen mókásra sikeredett.
Frédi karaktere a hebrencs, ügyetlen két ballábas, szeretetre éhes fiú. Kerényi Miklós Máté, Szabó Dávid valamint Kádár Szabolcs is alakította ezt szerepet. Örök ellentét a Gróf/Komornyik és Frédi között, persze mi is állhatna a középpontban, mint a nő és a szerelem. Az évek során egyre jobban, már már mesterien éreztetik a két karakter közötti különbséget. Számtalan poén, szófordulat is hozzájárul az önfeledt hangulathoz.

A vidéki színésznő (Szendy Szilvi), aki a szomszéd birtokon nyaral, vissza akarja szerezni a színpadi szerzőt. Tökéletesen formálja meg Sasvári Clarisse művésznőt. A humor, a csalafintaság és a cselszövés áll a középpontban. Frédivel igen jól szórakoztatják egymást. Becsey tiszttartó - Szolnoki Tibor, úgymond házigazda, nála a főszerepet a pénz és taktika játssza. Szépen mozgatja a szálakat. Mindenes szerepét – először Kiss Zoltán formálta meg, majd pont a 101. előadáson mutatkozott be Peller Károly, de lehetőséghez jutott Vizi Dávid is, sőt a 201. előadáson pedig Brasch Bence debütált sikeresen, még több színnel, fiatalsággal és bohémsággal együtt.

Gyere csókolj meg tubicám, Tündérkirálynő légy a párom, valamint a Kis cigaretta dallamokkal idézik fel az operettek hangulatát. 2013. október 4-én a 200. előadás végén a korábbi szereplők is megjelentek, így például Geszthy Veronika, Siménfalvy Ágota valamint Náray Erika Szabó Dávid, Kádár Szabolcs és Dézsy Szabó Gábor is színpadra lépett. Kedves gesztus volt, hogy a tapsrendnél behívták Brasch Bencét, aki másnap mutatkozott be mindenesként.

Jó volt látni, hogy a színészek még mindig élvezik és szeretik az előadást, ezért is kívánunk még sokszor 200 előadást és sok sikert az új beállóknak.